Zdrowie

Badanie USG piersi – wskazania i przebieg

Badanie ultrasonograficzne piersi to jedno z podstawowych badań stosowanych w celu sprawdzenia stanu tkanki piersi u kobiet.

Za pomocą badań ultrasonograficznych, czyli inaczej badań USG można uzyskać obraz badanych tkanek. Tego typu badania mają bardzo szerokie zastosowanie i są one używane często także przy badaniu piersi. Gdy chodzi o USG piersi Kraków posiada wiele gabinetów, gdzie można je wykonać. Kiedy zapisać się na badanie? Jak ono przebiega?

 

USG piersi – kiedy jest konieczne?

Z badania jak USG piersi korzysta się w dwóch celach – profilaktycznie oraz diagnostycznie.

 

Badania profilaktyczne piersi mają bardzo duże znaczenie w szybkim wykrywaniu zmian w ich tkankach. Kobieta powinna pamiętać o tym, by wykonywać systematyczne samobadanie piersi, najlepiej raz na miesiąc. Dodatkowo zaleca się również badania profilaktyczne w gabinecie. W tym celu wykonuje się badania USG lub mammografię.

 

Badania USG piersi są prowadzone najczęściej u młodszych kobiet, ponieważ pozwalają one na uzyskanie dokładniejszego obrazu na tkankach o mniejszej ilości komórek tłuszczowych.

 

Dodatkowo badanie USG wskazane jest wtedy, gdy pojawiają się objawy wskazujące na dolegliwości ze strony piersi, które mogą wskazywać również na nowotwór.

 

Wskazania do dalszej diagnostyki piersi:

  • bóle piersi
  • zmiana wyglądu piersi
  • wycieki z brodawki sutkowej
  • wyczucie guzków w piersiach

 

Na czym polega USG piersi?

Badania jak USG piersi są bezinwazyjne i bezbolesne. Nie wymagają one również żadnego specjalnego przygotowania ze strony kobiety.

USG piersi przeprowadzane jest u kobiety leżącej na kozetce lekarskiej. Lekarz nakłada na piersi specjalny żel, a następnie przykłada do nich głowicę do badania USG. Może wtedy zobaczyć wygląd tkanek na ekranie urządzenia.

W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości zalecana jest dalsza diagnostyka, na przykład w postaci mammografii czy biopsji cienkoigłowej, która polega na pobraniu niewielkiej ilości komórek ze zmiany, by następnie poddać ją badaniu histopatologicznemu.

 

W przypadku prywatnego USG piersi Kraków oferuje szybszy dostęp do gabinetów niż przy zbadaniach prowadzonych w ramach NFZ. Cena prywatnego badania ultrasonograficznego piersi wynosi najczęściej od około 80 do 200 złotych w zależności od tego, w jakim gabinecie zostanie ono wykonane.

You may also like...

Dodaj komentarz