Nadal pokutuje mylne przekonanie, że do dermatologa chodzi się wyłącznie wtedy, gdy pojawił się jakiś problem skórny: trądzik, wysypka czy niepokojące znamię. Tymczasem prawda jest zupełnie inna: do tego specjalisty powinno się chodzić minimum raz do roku na wizytę kontrolną. Szczególnie osobom, które mają wiele pieprzyków i znamion, zaleca się przysłowiowe trzymanie ręki na pulsie.
Czym zajmuje się dermatologia?
Dermatologia to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem oraz opisem struktury i funkcji skóry, a także leczeniem schorzeń skóry i przydatków, czyli także włosów oraz paznokci. Dermatologia zajmuje się także niektórymi przypadłościami ogólnoustrojowymi, które występują na skórze, np. złośliwym czerniakiem lub rumieniem guzowatym.
Kiedy udać się do dermatologa?
Wizyta u dermatologa jest nieunikniona w wielu sytuacjach – najczęstsze problemy to:
- znamię lub pieprzyk zmieniło swój kolor, kształt, zaczęło swędzieć, łuszczyć się, krwawić albo coś się z niego sączy – wiele osób posiada na swoim ciele mnóstwo pieprzyków i innych znamion. Nie są one groźne, jeśli ich obecność jest niewyczuwalna. Jeśli jednak zmieniły swoja strukturę lub wielkość, to wizyta u dermatologa jest nieunikniona,
- predyspozycje genetyczne – każdy, kto ma w swojej rodzinie przypadki czerniaka lub innych, poważnych schorzeń skórnych, jest grupie zwiększonego ryzyka. Powinien regularnie badać się i sprawdzać wszystkie znamiona oraz pieprzyki,
- niewygoda i dyskomfort – czasem znamię czy pieprzyk przeszkadza, bo znajduje się w takim miejscu na naszym ciele, które np. ociera się o kołnierz koszuli lub grzebień podczas czesania. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że zmiana skórna zostanie podrażniona przez materiał czy uszkodzona mechanicznie, to lepiej ją po prostu usunąć. Wiele osób zgłasza się do dermatologa również ze względów wyłącznie estetycznych – przychodzą, by usunąć duże, nieestetyczne znamię, które jest w widocznym miejscu: na twarzy, szyi, dekolcie itp.
- trądzik – to nie tylko problem, z którymi borykają się nastolatkowie. Pojawia się on także u trzydziesto-, a nawet czterdziestolatków. Przyczyny są różne – zaburzenia gospodarki hormonalnej, stres, tryb życia, przyjmowane doustnie leki. Tylko specjalista – w tym wypadku dermatolog – fachowo doradzi najlepsze metody leczenia i prawidłowo zdiagnozuje pacjenta.
- alergia – na różnego rodzaju alergie cierpi już około 40% Polaków, liczba ta stale rośnie. Jedną z jej odmian jest alergia skórna. O tym, jak i czym leczyć wyprysk alergiczny, decyduje dermatolog lub alergolog. Może on przepisać leki przeciwhistaminowe lub – w trudnych przypadkach, wymagających skutecznej interwencji – na bazie sterydów.
- problemy ze skórą głowy – dermatolog pomoże również w tym przypadku. Wiele osób zapomina, że skóra to nie tylko ciało i twarz, ale także głowa. Wysypka, swędzenie, łuszczenie się – mogą to być objawy np. łojotokowego zapalenia skóry, łupieżu, świądu lub grzybicy. Specjalista znajdzie tego przyczynę i przepisze odpowiednie środki.
Jak się przygotować do wizyty u dermatologa?
By być dobrze przygotowanym na wizytę u dermatologa, dzień przed tym terminem warto znaleźć wszystkie aktualne badania i wyniki. Ponadto można przygotować – np. w telefonie – listę przyjmowanych leków i kuracje, które przeprowadzał na nas inny dermatolog. Historia dotychczasowego leczenia i lista przyjmowanych medykamentów są bardzo istotne w prawidłowej diagnozie, a także przepisaniu środków, które nie będą wchodzić w szkodliwe interakcje z już przez nas przyjmowanymi. Poza lekami, warto przygotować listę preparatów pielęgnacyjnych, maści bez recepty i innych środków, które stosujemy na skórę twarzy i ciała. Ostatnia istotna informacja: do dermatologa przychodzimy bez makijażu. Jeśli mamy wizytę prosto po pracy czy uczelni, to zabierzmy ze sobą kosmetyk do demakijażu i zmyjmy wszystkie kolorowe specyfiki, które nałożyłyśmy rano na skórę, by dobrze wyglądać.