Uroda, Zdrowie

Uśmiech jak z reklamy

Lato to czas kiedy wszyscy chcą wyglądać atrakcyjnie. Dbamy o formy kondycję fizyczną, o wygląd, o piękną opaleniznę. Również chcemy czarować pięknym białym uśmiechem. Któż nie marzy o zębach jak z hollywoodzkiego wybiegu?

Coraz więcej osób decyduje się na wybielanie zębów. Warto jednak pamiętać o tym, że domowe sposoby nie zawsze są bezpieczne. Mogą niekiedy osłabić szkliwo. 

 

Metody wybielania zębów

Najpopularniejszym sposobem, aby nieco rozjaśnić zęby jest stosowanie wybielających past. Oczywiście wybielanie zębów samą pastą nie przyniesie spektakularnych efektów. Zęby mogą  się jedynie nieco rozjaśnić poprzez usunięcie nalotu oraz osadu. Pasty wybielające do zębów zawierają w swoim składzie czasami węgiel, którego drobinki mają ścierać osad nazębny. Większość past wybielających na swoim opakowaniu ma napisany  wskaźnik ścieralności czyli tak zwany RDA.  im wyższy wskaźnik RDA tym lepsze właściwości wybielające ma pasta. Jeśli na danej paście jest napisane że RDA wynosi 45 wówczas można taką pastę stosować codziennie. Jeśli jest RDA wyższe wówczas taką pastę można stosować nie częściej niż 2 razy na tydzień. Niektórzy mają wrażliwe zęby jeśli odczuwa  się mrowienie bądź pieczenie  wówczas warto przestać używać takiej pasty. Dobrym rozwiązaniem wydaje się stosowanie pasków wybielających. Paseczki te zawierają żel z nadtlenkiem wodoru. Przykleja się je do powierzchni zębów na kilkanaście minut. Podczas używania pasków wybielających może pojawić się nadwrażliwość, bolesność zębów oraz dziąseł. Takich pasków nie powinno się stosować częściej niż raz do roku. Wybielanie zębów w Krakowie można wykonać w gabinecie stomatologicznym. W profesjonalnym gabinecie dostępne są bardzo skuteczne metody na wybielanie zębów.  Stomatolodzy często używają preparaty zawierające nadtlenek wodoru. Jest to jedna z najpopularniejszych substancji stosowanych do wybielania. Ponadto przy reakcji ze światłem lampy  właściwości utleniające i głęboko wybiela szkliwo. Metody te powinny być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza stomatologa,  gdyż stosowane w nieumiejętny sposób mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w szkliwie czy również uszkodzić dziąsła. 

U lekarza stomatologa wybielić zęby można przy pomocy lampy lasera bądź specjalnych nakładek które pacjent zabiera ze sobą do domu. Podczas wizyty w gabinecie wspólnie z lekarzem stomatologiem określana jest najlepsza metoda dla danego pacjenta. Każdemu może pasować inna metoda. 

Warto zwrócić również uwagę na to, że zęby mogą żółknąć bądź szarzeć na skutek stosowania niektórych leków, na skutek przedawkowania fluoru czy również wskutek uwarunkowań genetycznych. U każdego pacjenta może to być inaczej.

Ponadto dieta ma również wpływ na odcień zębów na to,  że zęby żółkną mają wpływ palenia papierosów, nadmiar kawy bądź nadmiar czerwonego wina.  Wybielanie zębów nie jest wskazane dla pań które są w ciąży, bądź karmią piersią. Również osoby które są poniżej 16 roku życia nie powinny korzystać z wybielania zębów. Ponadto nie jest ono wskazane dla osób które mają nadwrażliwość zębów, kwasową erozję szkliwa, próchnicę, recesję bądź   stany zapalne dziąseł, jak również dla osób które noszą aparat ortodontyczny.  

You may also like...

1 Comment

  1. Czy któraś z Was miała wybielane zęby? Jak tak to jakim sposobem i czy polecacie? I jak to jest z nadwrażliwoscią? Czy zęby są potem bardzo czułe i nadwrazliwe?

    Mam z natury delikatne oraz wrazliwe zeby i obawiam sie, ze ich wybielenie może spowodować jeszcze wiekszą nadwrażliwość a tego na pewno bym nie chciała.

Dodaj komentarz