Zdrowie

Leczenie kanałowe – kiedy jest niezbędne?

Endodoncja jest dziedziną stomatologii skupioną na leczeniu dolegliwości miazgi zębowej. Najczęściej prowadzonym zabiegiem endodontycznym jest leczenie kanałowe. Kiedy jest ono konieczne?

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Zabieg polegający na leczeniu kanałowym ma na celu usunięcie zmienionego chorobowo lub uszkodzonego wnętrza zęba oraz zastąpienie go biozgodnym materiałem. W rezultacie ząb nie musi być wyrywany.

W trakcie leczenia kanałowego stomatolog otwiera koronę zęba, aby uzyskać dostęp do jego miazgi. Potem usuwa ją dokładnie, a także oczyszcza wnętrze i kanały zębowe. Pusta przestrzeń w zębie uzupełniana jest płynną gutaperką. Na koniec odbudowuje się koronę zęba.

Nowoczesne leczenie kanałowe prowadzone jest z wykorzystaniem zaawansowanych technik i narzędzi, co przekłada się na jego wysoką skuteczność, bezpieczeństwo oraz większy komfort pacjentów. Stosuje się między innymi leczenie kanałowe pod mikroskopem, który pozwala na bardzo dokładny ogląd wnętrza zęba i jego dokładne oczyszczenie i wypełnienie. Stomatolodzy stosują też endometry – przyrządy mierzące głębokość kanałów. Przed i w trakcie leczenia wykonuje się także zdjęcia RTG.

Dokładne informacje związane z usługą leczenia kanałowego można znaleźć online na stronach klinik i gabinetów dentystycznych.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Zabieg jak leczenie kanałowe jest przeprowadzany w wielu sytuacjach, stąd też ma on bardzo szerokie zastosowanie. Kiedy wykonuje się go najczęściej?

Próchnica zębów

Głównym wskazaniem do leczenia kanałowego jest zaawansowana, głęboka próchnica zębowa, która prowadzi do pojawienia się poważnego stanu zapalnego. Wtedy zwykła plomba nie pomoże, ponieważ infekcja dochodzi aż do miazgi zębowej.

Uszkodzenia mechaniczne zęba

Leczenie wskazane jest między innymi w przypadku złamania, zwichnięcia czy wybicia zęba, gdy dochodzi do uszkodzenia miazgi zębowej.

Martwica zęba

Jest ona często efektem nieleczonej próchnicy, urazów lub innych czynników. Martwy ząb przybiera kolor szarawy. Za pomocą leczenia kanałowego można nadać mu naturalny, estetyczny wygląd.Ropień

Ropień zlokalizowany w pobliżu korzenia zębowego to kolejne wskazanie do wykonania leczenia kanałowego. Pozwala ono także na pozbycie się dolegliwości bólowych.

Leczenie protetyczne

Z leczenia kanałowego korzysta się także w sytuacji, gdy planowane jest leczenie protetyczne, na przykład zakładanie koronek albo mostków protetycznych.

Prywatny stomatolog Kraków – z jego obsługi można skorzystać w każdym z powyższych wskazań. Warto pamiętać o tym, że leczenie endodontyczne na NFZ jest ograniczone tylko do zębów od 3 do 3, dlatego w przypadku zębów położonych w innych pozycjach możliwa jest tylko ich ekstrakcja!

Jeśli nie leczenie kanałowe, to co?

Gdy pacjent nie chce zdecydować się na leczenie kanałowe, wówczas alternatywą jest zasadniczo tylko usunięcie zęba, czyli jego ekstrakcja. Wynika to z faktu, że ząb wymagający leczenia kanałowego może być powodem znacznego bólu oraz zakażeń tkanek, dlatego pozostawienie go bez leczenia może być niebezpieczne dla zdrowia.

Po ekstrakcji znacznie uszkodzonego zęba pacjent gabinetu stomatologicznego może zdecydować się na wykonanie implantu zębowego z koronką albo na wykonanie mostku stomatologicznego nad ubytkiem. Dostępne są także ruchome protezy, na przykład akrylowe czy szkieletowe.

Najszerszą gamę metod uzupełniania ubytków powstałych po ekstrakcji oferują prywatne gabinety stomatologiczne.

 

 

You may also like...

Dodaj komentarz